Κοπή δέντρου σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής-Νόμος ????

Καλημέρα. Στο πάρκιν της οικοδομής που έχω διαμέρισμα και μένω, κάποιος έχει φυτέψει δέντρο, το οποίο πλέον έχει μεγαλώσει πολύ, στο κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής (σε μεγάλο υπαίθριο πάρκιν με επίστρωση άσφαλτου). Το δέντρο το έχει φυτέψει ιδιοκτήτης διαμερίσματος της οικοδομής μας. Ο ιδιοκτήτης της θέσης πάρκιν που βρίσκεται δίπλα στη ρίζα του δέντρου, λέει οτι οι ρίζες δημιουργούν πρόβλημα στην άσφαλτο του πάρκιν, και εδώ και χρόνια επιμένει να κοπεί το δέντρο. Σε αυτο είναι σύμφωνοι και οι κάποιοι απο τους ιδιοκτήτες που διαμένουν στην οικοδομή. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν έχουν ρωτηθεί σχετικά, δεν διαμένουν στην οικοδομή (νοικιάζουν τα διαμερίσματά τους). Εγώ δεν θέλω να κοπεί το δέντρο. Ο ιδιοκτήτης που το φύτεψε μετά απο πολύ πίεση έχει δεχθεί να το κόψει με δικά του έξοδα. Υπάρχει νόμος που να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ώστε να εμποδίσω την κοπή του δέντρου?
Βρήκα τον <<Νόμος 1337 της 12/14.3.83. Επέκταση των πολεοδομικών σχεδίων, οικιστική ανάπτυξη και σχετικές ρυθμίσεις>>
Αρθρο 40 παρ. 2: <<2. Για την κοπή δένδρων, μέσα σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια ή τις Ζ.Ο.Ε. που δεν προστατεύονται από τις διατάξεις για την προστασία των δασών και των δασικών γενικά εκτάσεων, απαιτείται έκδοση άδειας από την οικεία πολεοδομική αρχή. Στους παραβάτες επιβάλλονται οι κυρώσεις του προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρ. 458 του Ποινικού Κώδικα.>>
Θα πρέπει να πάρουν κάποια άδεια απο την πολεοδομία? Και αν ναι υπάρχει περίπτωση να έχουν αρνητική απάντηση απο την πολεοδομία στο αίτημά τους για κοπή? Ευχαριστώ πολύ!